NIEDZICA W STAREJ FOTOGRAFII

NIEDZICA W STAREJ FOTOGRAFII

 

Prawie każda rodzina w zakamarkach swego domu ma schowane stare albumy czy też pojedyncze fotografie niosące ze sobą świadectwo minionych czasów naszych przodków. Na tych często zapomnianych zdjęciach utrwalona jest pamięć o ludziach, których już nie ma między nami, o miejscach i wydarzeniach z przeszłości, o przeżyciach, które już nie powrócą. Chcąc skłonić dzieci i młodzież do zadumy oraz refleksji nad upływającym czasem, w dniach 26-29 listopada br., miała miejsce wystawa starych fotografii, która została zorganizowana przez Bibliotekę ZPO w Niedzicy w ramach przygotowania do 700-lecia Niedzicy.

Kierując się postawionymi założeniami, zorganizowano akcję, która miała na celu stworzenie w szkolnej bibliotece wystawy pt. „Niedzica w starej fotografii”. Stała się ona dokumentem życia przodków wsi i była próbą przywołania wspomnień, jakie kryją w sobie stare fotografie. A można w nich zobaczyć szkołę sprzed lat, domy, ważne miejsca i wydarzenia, sposób spędzania wolnego czasu oraz stroje.

Do rozważań na ten temat mogą posłużyć słowa ks. Jana Twardowskiego, który mówi, że: Tylko fotografie nie liczą się z czasem. Motyw ten, powracający w wielu lirykach poety, najpełniej obrazuje wiersz Stare fotografie. Przytoczony cytat stał się myślą przewodnią akcji, która miała na celu ukazanie starych fotografii jako dziedzictwa kulturowego i świadectwa minionych czasów Niedzicy.

W taki oto sposób przyniesione przez uczniów zdjęcia stały się źródłem cennych, a zarazem sentymentalnych wspomnień o życiu codziennym, historii i kulturze przodków Niedzicy. Należy pamiętać, że: Niszczy się, by zapomnieć. Zbiera, by zapamiętać.

Dziękuję wszystkim uczniom i ich rodzicom, którzy przyczynili się do powstania wystawy:

Emilia Pojedyniec, kl. II a

Natalia Pojedyniec, kl. IV

Melania Grońska, kl. IV

Paweł Majerczak, kl. IV

Oskar Waniczek, kl. IV

Kaja Janosz, kl. VI a

Daria Kaszycka, kl. VI b

 

Dorota Magiera

nauczyciel bibliotekarz

ZPO w Niedzicy

Zamieszczone na stronie internetowej szkoły przez: Dorota Magiera

Skip to content